Alliansloppet avgjordes på mållinjen

Trollhättan bjöd på propagandaväder när Alliansloppet på rullskidor avgjordes i strålande solsken.
Humöret var på topp utefter banan när 2000 åkare körde dagens tävlingar.

Herrarnas elitklass bjöd på dramatik och rafflande strid ända in till mållinjen. Jens Eriksson vann tätt följd av Morten Eide Pedersen och Markus Ottosson. På fjäde plats kom Robin Norum som i och med detta säkrade totalsegern i Sweden Roll Cup 2015.

Team Udéns Skis, Markus Jönsson gjorde en bra prestation under dagens rullskidtävling i Trollhättan och slutade på en 13:e plats.
-Mycket tack vare taktisk körning, säger Markus.

Tävlingarna bjöd på spännande omkastningar i täten när många av åkarna i herrarnas elitklass knäckte stavarna.

Robin Norum kom på fjärde plats i Alliansloppet och tog därmed hem totalsegern i Sweden Roll Cup 2015.

Team Udéns Ski åkarna Erik Melin Söderström och Daniel Nordebo knäckte varsin stav under tävlingen och var därmed chanslösa att kämpa om en tätplacering.

Text & Bild:Björn Olsson

Resultat

H 21- Elit
1. Jens Eriksson Dala-Floda IF 1:41:53.7
2. Morten Eide Pedersen Lillehammer Skiclub 1:41:54.3
3. Markus Ottosson IFK Umeå 1:41:54.4
4. Robin Norum IFK Umeå 1:41:56.4
5. Thomas Gifstad Oppegård IL 1:42:17.2
6. Jimmie Johnsson Axa Sports Club 1:42:18.1
7. Fredrik Byström Orsa SK 1:43:18.4
8. Anders Mölmen Höst Lyn Ski 1:43:18.7
9. Kalle Gräfnings Falun/Borlänge SK 1:43:19.8
10. Vinjar Skogsholm Åslia Skilag 1:43:19.9
11. Rasmus Blom SK Bore 1:43:20.4
12. Anssi Pentsinen Vantaan Hiihtoseura 1:43:21.2
13. Markus Jönsson Tranemo IF Skidor 1:43:22.8
14. Ivan Pavlov RUS 1:43:23.8
15. Karl-Johan Westberg Borås SK 1:43:24.2
16. Philip Askeroth Aktivitus sports club 1:43:27.8
17. Oskar Svärd Tvärred IF 1:44:26.7
18. Oskar Kardin Östersunds SK 1:45:08.2
19. Kjetil Hagtvedt Dammen Rustad IL 1:45:28.9
20. Vetle Juliussen Lyn Ski 1:45:29.0
21. Mats Breda Sande Sportsklubb 1:45:30.2
22. Erik Wilhelmsson Lidköpings VSK 1:45:36.5
23. Erik Wickström Ulricehamns IF 1:45:56.3
24. Tommie Lindblom 1:45:58.2
25. Florian Rohde SC/TV Gefrees 1:46:14.3